trening sceniczny – Somianka

Trening sceniczny

Intensywny kurs wokalny
14 - 18 lipca 2021, Dwór w Somiance

 

Przyjedź w lipcu na profesjonalne kursy wokalne.
Trenuj intensywnie warsztat sceniczny i repertuar.
Będziemy pracować nad Twoim głosem, ciałem i umysłem. 
Weźmiesz udział w zajęciach grupowych, otwartych lekcjach indywidualnych, próbach generalnych oraz koncercie finałowym.

 

*Kurs jest dedykowany osobom, które są zaawansowane i mają koncertowy repertuar,  jest bardzo intensywny, zbliżony stylem pracy do produkcji (próby generalne mogą trwać do późnych godzin nocnych).  Jeśli jesteś na początku drogi wokalnej i potrzebujesz spokojnej pracy dużo więcej da Ci udział w kursie KOCHAM ŚPIEWAĆ, który odbywa się w dniach 8 - 11 lipca 2021, lub w unikatowym kursie pt.:  TWÓRCZOŚĆ I GŁĘBOKI RELAKS.

Udział w kursach jest tak intensywnym doświadczeniem,
że postęp jest porównywalny do roku pracy indywidualnej.

Wyjazd do Dworu w Somiance to całkowite zanurzenie w śpiewie, pełna koncentracja na pracy scenicznej i przygotowaniach do koncertu.  Podczas kursów doświadczysz pracy na wielu poziomach. Weźmiesz udział w treningu ciała, umysłu i głosu. Będziesz codziennie praktykować występy przed publicznością. Dookoła Dworu rozpościera się ogromny park, w którym każdego ranka wykonujemy ćwiczenia relaksacyjne, rozciągające, wzmacniające i oddechowe. Rozgrzewamy ciała i uczymy się koncentracji. Potem odbywają się zajęcia grupowe ze świadomości ciała wokalisty oraz praktyki scenicznej, indywidualne lekcje śpiewu oraz próby z pianistą, a wieczorem wspólne śpiewanie i trenowanie przed koncertem.

W czasie kursów:

Każdego dnia będziesz uczestniczyć w zajęciach wokalnych - solowych i grupowych, których celem będzie profesjonalne przygotowanie Cię do koncertu: będziemy pracować nad Twoim głosem, techniką wokalną, świadomością ciała, dykcją, interpretacją, ekspresją, swobodą oraz savoir - vivrem scenicznym.

Nauczysz się rozpoznawać reakcje, które pojawiają się w ciele przed, w trakcie i po koncercie. Będziesz mieć większą świadomość ciała i emocji, co sprawi, że w przyszłości będziesz swobodniej czuć się na scenie.

Poznasz mechanizmy kontroli ciała i emocji podczas występów publicznych oraz ćwiczenia, które poprawią Twoją kondycję wokalną w zakresie: swobody oddechu, siły głosu, ekspresji wyrazu na scenie.

Dowiesz się, co jest zdrowe dla Twojego głosu i jak o niego dbać przed, w trakcie i po koncertach.

W czasie intensywnej pracy wzrośnie Twoja pewność i zaufanie do siebie podczas wystąpień publicznych.

Weźmiesz udział w zajęciach relaksacyjnych i nauczysz się technik, które uświadomią Ci jak możesz opanowywać napięcia i blokady w czasie koncertów.

Weźmiesz udział w koncercie. Będziesz pracować z doświadczonymi muzykami.

Poznasz twórczych i wrażliwych ludzi - znajomości zawiązane na kursach trwają często przez lata. To ogromne wsparcie w drodze artysty.

Wyjedziesz z kursów z bogatym zestawem ćwiczeń na kilka miesięcy, które pomogą Ci przyspieszyć rozwój wokalny.

Twoim instrumentem muzycznym jest ciało.

Świadomość tego, jakie mięśnie tworzą głos zwiększa kontrolę i wewnętrzny spokój. Zbyt duże napięcia (hiperfunkcja) mięśni są często powodem patologii (guzki śpiewacze, niewydolność głośni, czyli niedomykalność strun głosowych, wylewy) a także sprawiają, że głos wydobywa się z wysiłkiem, jego barwa jest ostra, najwyższe i najniższe dźwięki w skali sprawiają trudności. Warsztaty zostały przygotowane dla osób, które chcą używać głosu świadomie i umieć nad nim panować na scenie. Wszystkie nowe umiejętności, które wypracujesz w trakcie kursów będziesz od razu wypróbować przed publicznością - w czasie otwartych lekcji indywidualnych i prób oraz na koncercie finałowym. 

Trening sceniczny

 

2 x 30 minut - lekcje indywidualne śpiewu

W ramach zajęć indywidualnych uczestnicy będą ćwiczyć przygotowane wcześniej utwory (klasyka, jazz, piosenka aktorska, musical, pop)      .  Prosimy zabrać ze sobą nuty i teksty w 3 egzemplarzach - dla pianisty, pedagoga i dla siebie do notowania uwag, oddechów i ćwiczeń. Utwory koncertowe koniecznie na pamięć.
prowadzi: Olga Rusin/Eliza Szulińska

 

 

2 x 30 próby z pianistką

Ilość prób jest uzależniona od ilości repertuaru i potrzeb związanych z przygotowywaniem koncertu.
przy fortepianie: Vlasta Traczyk

.

 

12 godzin zajęć zbiorowych:

1. relaksacja i ćwiczenia oddechowe;

2. fizjologia głosu - teoria. Prezentacja o tym jak powstaje zdrowy głos, który jest zgodny z naszą naturą, nie męczy i nie forsuje aparatu mowy.

3. fizjologia głosu - praktyka - codzienne ćwiczenia grup mięśni biorących udział w tworzeniu głosu;

4. ćwiczenia poprawiające artykulację;

5. ćwiczenia rozciągające poprawiające technikę wokalną i świadomość ciała oraz wydolność oddechową.

prowadzi Eliza Szulińska

 

3 próby generalne i koncert finałowy

.

Wyjazd do Somianki oprócz treningu wokalnego jest doskonałą okazją do uwolnienia myśli od codzienności, doświadczenia głębokiego relaksu i piękna. Wybraliśmy to miejsce ze względu na urodę krajobrazu i niepowtarzalną atmosferę. Można się tu poczuć bezpiecznie i beztrosko. Wnętrza dworu są wymarzone do prowadzenia zajęć artystycznych. Ogromnym atutem jest to, że w czasie kursów jesteśmy tu jedynymi gośćmi.

Harmonogram 

 

14 lipca

14.30 przyjazd i zakwaterowanie w Dworze w Somiance

16.oo - 17.50 zajęcia

18.00 - kolacja

19.30 - 21.oo - zajęcia

 

15 lipca

9.oo - śniadanie

10. oo - 12.30 zajęcia zbiorowe

13.00 - obiad

14 - 18 - otwarte próby, zajęcia indywidualne

18.oo - kolacja

19.30 - zajęcia, próba, śpiewanie do późnych godzin wieczornych

 

16 lipca

9.oo - śniadanie

10. oo - 12.30 zajęcia zbiorowe

13.00 - obiad

14 - 18 - otwarte próby, zajęcia indywidualne

18.oo - kolacja

19.30 - zajęcia, próba, śpiewanie do późnych godzin wieczornych

.

 

17 lipca

9.oo - śniadanie

10. oo - 12.30 zajęcia zbiorowe

13.00 - obiad

14 - 18 - otwarte próby, zajęcia indywidualne

18.oo - kolacja

19.30 -  próba generalna

21.oo - koncert finałowy

 

18 lipca

9.oo - śniadanie

10. oo - 12.30 zajęcia zbiorowe

Eliza Szulińska: relaksacja i ćwiczenia oddechowe/ fizjologia głosu/ improwizacja/ śpiewanie wielogłosowe/ ćwiczenia rozciągające poprawiające technikę wokalną i świadomość ciała oraz wydolność oddechową/indywidualne lekcje śpiewu.

Od ponad 10 lat tworzy Pracownię Śpiewu, prowadzi indywidualne lekcje emisji głosu, warsztaty i kursy, pracuje z wokalistami i aktorami, a także osobami ze świata biznesu. Jest inicjatorką konferencji nie MAM GŁOSu, w której spotykają się eksperci od kształcenia wokalnego, logopedzi, foniatrzy, wykonawcy i pasjonaci śpiewu.  Jest autorką scenariuszy i koordynatorem dużych wydarzeń kulturalno–edukacyjnych. Jest honorowym członkiem Stowarzyszenia Artystów Euforis.
Wykształcenie i doświadczenie: BIO

Olga Rusin, indywidualne lekcje śpiewu

W 2011 roku ukończyła studia na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej w Krakowie. Swoje umiejętności doskonaliła na kursach mistrzowskich prowadzonych przez wybitnych pedagogów śpiewu takich jak prof. Rudolf Piernay, Gildo di Nunzio (New York Opera), Verena Keller. Obecnie jej korepetytorem jest prof. Eva Blahova.
Współpracuje z Teatrem Narodowym im. Leoša Janáčka w Brnie, gdzie zadebiutowała rolą Heleny w „Śnie nocy letniej” Benjamina Brittena oraz z Teatrem Polskim w Poznaniu, w którym występuje w charakterze aktorki, wokalistki. Gościnnie współpracowała również z Warszawską Operą Kameralną, Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej oraz Narodową Orkiestrą Polskiego Radia.
W latach 2014/2015 była wykładowcą i członkiem jury ogólnopolskiego projektu Narodowego Forum Muzyki Śpiewająca Polska, okręgu małopolska.
Pracowała z wieloma dyrygentami, takimi jak Yannis Pouspourikas, Helmuth Rilling, Jean-Eudes Vaillancourt, Paul McCreesh, Colin Metters, Kaspar Zehnder, Maciej Tworek, Michał Klauza, Grzegorz Wierus, Jakub Klecker.
Jest laureatką prestiżowych nagród na międzynarodowych konkursach wokalnych. Otrzymała pierwsze miejsce oraz nagrodę specjalną za interpretację utworów W.A.Mozarta na konkursie muzycznym “Prof.Dr. Josef Dichler & Kimiko Sato Wettbewerb“ (Wiedeń 2016), nagrodę B.Smetany oraz nagrodę specjalną Towarzystwa Muzycznego V. Kapralovej w Toronto na „12th Montreal International Voice Competition”, (Montreal 2013); drugie miejsce na „International Vocal Competition of Antonin Dvorak”, (Krlovy Vary 2011). W swoim repertuarze posiada duże partie oratoryjne, między innymi „War Requiem” B. Brittena,”Quo vadis” F.Nowowiejskiego, „Stworzenie świata” J.Haydna i wielkie oratoria G.F. Haendla.
Jako kameralistka nagrała pieśni I.J.Paderewskiego, P.Perkowskiego, F.Nowowiejskiego oraz wykonała po raz pierwszy w sali koncertowej Uniwersytetu Muzycznego w Montrealu pieśni Maxa Regera op.17 . Specjalizuje się w wykonywaniu muzyki klasycznej i popularnej XX i XXI wieku. Z powodzeniem wykonuje utwory K. Weilla, G. Gershwina, B. Brittena, L. Bernsteina oraz innych współczesnych kompozytorów.
Brała udział w nagraniach muzyki do kilku przedstawień teatralnych między innymi „Mistrza i Małgorzaty” M. Bułhakowa w Teatrze Collegium Nobilium czy „Sceny na wypadek deszczu” w Teatrze Powszechnym w Łodzi.

Vlasta Traczyk - próby z fortepianem/koncert

Ukończyła Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie kompozycji. W różnorodnych projektach muzycznych udziela się jako pianistka, kompozytorka, akompaniatorka i aranżerka. Jest laureatką prestiżowego Transatlantyk Instant Composition Contest w 2017r. Założycielka i członkini zespołu czterech pianistów Eight Hands Quartet. Komponuje piosenki od serca dla zespołu MelluSya. W jej kompozycjach można odnaleźć zarówno korzenie rosyjskiego romantyzmu, jak i ognisty drum’n’bass, elementy elektroniki, jazzowe harmonie oraz inspiracje muzyką poważną. Dzięki swoim wschodnim korzeniom przelewa na partyturę subtelną nutę melancholii, wywodzącą się z zakamarków jej duszy.

Jak się zapisać na kursy

Wypełnij  FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY
Otrzymasz maila z potwierdzeniem rezerwacji (sprawdź w spamie, w razie czego napisz lub zadzwoń)
Opłać pobyt
Cena kursu:
1400 zł
Cena pobytu - zakwaterowanie i pełne wyżywienie (3 posiłki dziennie, kawa i herbata cały czas):
600 zł

 

Na wszelkie pytania odpowiada:
Jutyna Maj - Selwant
koordynatorka warsztatów
mail: kursy.euforis@gmail.com