Świadomość ciała wokalisty

Uczę śpiewu od ponad 10 lat i stale poszukuję metod wspomagających i przyspieszających rozwój wokalny na różnych poziomach. Moją maleńką pracownię odwiedzają ludzie z różnych stron Polski, żeby zasięgnąć porady, w jakim kierunku iść, ocenić głos, poznać technikę. Często spotykam osoby, które uczą się śpiewu od wielu lat, a mimo to nie mają elementarnej wiedzy o tworzeniu głosu.

Dlatego postanowiłam podzielić się z Wami najbardziej podstawowymi informacjami o nauce i fizjologii śpiewu. Mam nadzieję, że będą przydatne i staną się inspiracją do własnych poszukiwań i pogłębiania wiedzy o głosie.

Ciało jest instrumentem wokalisty i od chwili rozpoczęcia wspaniałej przygody jaką jest nauka śpiewu, rozpoczęcia odkrywania i poznawania swojego głosu zmienia się stosunek do ciała. Każdy instrumentalista dba o swój instrument, skrzypek czyści skrzypce, zawija w miękki materiał, wkłada do futerału, uważa, żeby ich nie zrzucić, nie zamoczyć i nie uszkodzić, pilnuje właściwej temperatury i wilgotności.

Czy Ty też dbasz o swój instrument muzyczny? Od teraz zacznij się uważnie przyglądać, jak traktujesz swoje ciało. Weź coś do pisania, usiądź wygodnie i zapisz na kartce:

 

  • Czy dbasz o swoje ciało?
  • Czy dostarczasz odpowiedniej ilości snu?
  • Czy zdrowo się odżywiasz?
  • Czy się ruszasz? ile czasu dziennie?
  • Co myślisz o swoim ciele?
  • Co mówisz w myślach, kiedy widzisz się w lustrze?
  • Jak reagujesz na siebie?
  • Jakich używasz słów?
  • Czy dodajesz sobie otuchy? jak?
  • Czy się wspierasz? 

 

Jeśli lubisz swoje ciało i przejawia się to w dbałości i trosce o nie, to na pewno zaprocentuje to w Twoim rozwoju wokalnym, szczególnie kiedy będziesz stać na scenie. Jeśli nie, to postaram się pokazać Ci proste ćwiczenia, które pomogą Ci to zmienić. Nie będzie ich dużo. Zależy mi bowiem na tym, żeby ćwiczenia stawały się nawykami i weszły w Twoja codzienną rutynę. Jeśli pracujesz zrywami - postępy będą dużo wolniejsze. 

Ćwiczenie:

Za każdym razem, kiedy widzisz się w lustrze, spójrz sobie głęboko w oczy i powiedz (najlepiej na głos) - lubię Cię. To powinien być nawyk.
To jak traktujesz siebie w bezpośredni sposób wpływa na Twój głos. Dlaczego? Ponieważ kiedy siebie lubisz i akceptujesz to ciało jest rozluźnione, spokojne i głos, jaki z niego płynie jest swobodny. Jeśli toczysz wewnętrzną walkę, jest ona słyszalna także w głosie.

 

Serdecznie Cię pozdrawiam!
Eliza Szulińska

 

Photo.KingaMichalska-31

Jeżeli masz pytania, napisz:

Eliza Szulińska - fb

eliza.szulinska@gmail.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *