trening sceniczny – Somianka

Trening sceniczny* 

Intensywny kurs wokalny
5 -9 lipca 2023, Dwór w Somiance

Przyjedź w lipcu na profesjonalne kursy wokalne. Trenuj intensywnie warsztat sceniczny i repertuar. Będziemy pracować nad Twoim głosem, ciałem i umysłem. Weźmiesz udział w zajęciach grupowych, otwartych lekcjach indywidualnych, próbach generalnych oraz koncercie finałowym.

 

 

*Kurs jest dedykowany osobom, które są zaawansowane i mają koncertowy repertuar,  jest bardzo intensywny, zbliżony stylem pracy do produkcji (próby generalne mogą trwać do późnych godzin nocnych).  Jeśli jesteś na początku drogi wokalnej i potrzebujesz spokojnej pracy dużo więcej da Ci udział w kursie KOCHAM ŚPIEWAĆ, który odbywa się w dniach 29 czerwca- 2 lipca 2023, lub w unikatowym kursie, który odbywa się 13 - 16 lipca 2023 pt.:  TWÓRCZOŚĆ I GŁĘBOKI RELAKS.

 

Udział w kursach jest tak intensywnym doświadczeniem,
że postęp jest porównywalny do roku pracy indywidualnej.

Wyjazd do Dworu w Somiance to całkowite zanurzenie w śpiewie, pełna koncentracja na pracy scenicznej i przygotowaniach do koncertu.  Podczas kursów doświadczysz pracy na wielu poziomach. Weźmiesz udział w treningu ciała, umysłu i głosu. Będziesz codziennie praktykować występy przed publicznością. Dookoła Dworu rozpościera się ogromny park, w którym każdego ranka wykonujemy ćwiczenia relaksacyjne, rozciągające, wzmacniające i oddechowe. Rozgrzewamy ciała i uczymy się koncentracji. Potem odbywają się zajęcia grupowe ze świadomości ciała wokalisty oraz praktyki scenicznej, indywidualne lekcje śpiewu oraz próby z pianistą, a wieczorem wspólne śpiewanie i trenowanie przed koncertem.

W czasie kursów:

Każdego dnia będziesz uczestniczyć w zajęciach wokalnych - solowych i grupowych, których celem będzie profesjonalne przygotowanie Cię do koncertu: będziemy pracować nad Twoim głosem, techniką wokalną, świadomością ciała, dykcją, interpretacją, ekspresją, swobodą oraz savoir - vivrem scenicznym.

Nauczysz się rozpoznawać reakcje, które pojawiają się w ciele przed, w trakcie i po koncercie. Będziesz mieć większą świadomość ciała i emocji, co sprawi, że w przyszłości będziesz swobodniej czuć się na scenie.

Poznasz mechanizmy kontroli ciała i emocji podczas występów publicznych oraz ćwiczenia, które poprawią Twoją kondycję wokalną w zakresie: swobody oddechu, siły głosu, ekspresji wyrazu na scenie.

Dowiesz się, co jest zdrowe dla Twojego głosu i jak o niego dbać przed, w trakcie i po koncertach.

W czasie intensywnej pracy wzrośnie Twoja pewność i zaufanie do siebie podczas wystąpień publicznych.

Weźmiesz udział w zajęciach relaksacyjnych i nauczysz się technik, które uświadomią Ci jak możesz opanowywać napięcia i blokady w czasie koncertów.

Weźmiesz udział w koncercie. Będziesz pracować z doświadczonymi muzykami.

Poznasz twórczych i wrażliwych ludzi - znajomości zawiązane na kursach trwają często przez lata. To ogromne wsparcie w drodze artysty.

Wyjedziesz z kursów z bogatym zestawem ćwiczeń na kilka miesięcy, które pomogą Ci przyspieszyć rozwój wokalny.

Twoim instrumentem muzycznym jest ciało.

Świadomość tego, jakie mięśnie tworzą głos zwiększa kontrolę i wewnętrzny spokój. Zbyt duże napięcia (hiperfunkcja) mięśni są często powodem patologii (guzki śpiewacze, niewydolność głośni, czyli niedomykalność strun głosowych, wylewy) a także sprawiają, że głos wydobywa się z wysiłkiem, jego barwa jest ostra, najwyższe i najniższe dźwięki w skali sprawiają trudności. Warsztaty zostały przygotowane dla osób, które chcą używać głosu świadomie i umieć nad nim panować na scenie. Wszystkie nowe umiejętności, które wypracujesz w trakcie kursów będziesz od razu wypróbować przed publicznością - w czasie otwartych lekcji indywidualnych i prób oraz na koncercie finałowym. 

Trening sceniczny

 

2 x 30 minut - praca indywidualna

W ramach zajęć indywidualnych uczestnicy będą ćwiczyć przygotowane wcześniej utwory (klasyka, jazz, piosenka aktorska, musical, pop)      .  Prosimy zabrać ze sobą nuty i teksty w 3 egzemplarzach - dla pianisty, pedagoga i dla siebie do notowania uwag, oddechów i ćwiczeń. Utwory koncertowe koniecznie na pamięć.
prowadzi: Olga Rusin/Eliza Szulińska

 

 

2 x 30 minut próby z pianistką

Ilość prób jest uzależniona od ilości repertuaru i potrzeb związanych z przygotowywaniem koncertu.
przy fortepianie: Vlasta Traczyk/ Justyna Maj - Selwant

.

 

25 godzin zajęć zbiorowych:

1. relaksacja i ćwiczenia oddechowe;

2. fizjologia głosu - teoria. Prezentacja o tym jak powstaje zdrowy głos, który jest zgodny z naszą naturą, nie męczy i nie forsuje aparatu mowy.

3. fizjologia głosu - praktyka - codzienne ćwiczenia grup mięśni biorących udział w tworzeniu głosu;

4. ćwiczenia poprawiające artykulację;

5. ćwiczenia rozciągające poprawiające technikę wokalną i świadomość ciała oraz wydolność oddechową.

6. Praca mentalna wokalisty - detoks/relaks/przekonania

prowadzi Eliza Szulińska

7. pantomima

Prowadzi Ireneusz Wojaczek

3 próby generalne i koncert finałowy

.

Wyjazd do Somianki oprócz treningu wokalnego jest doskonałą okazją do uwolnienia myśli od codzienności, doświadczenia głębokiego relaksu i piękna. Wybraliśmy to miejsce ze względu na urodę krajobrazu i niepowtarzalną atmosferę. Można się tu poczuć bezpiecznie i beztrosko. Wnętrza dworu są wymarzone do prowadzenia zajęć artystycznych. Ogromnym atutem jest to, że w czasie kursów jesteśmy tu jedynymi gośćmi.

Harmonogram

Intensywny kurs wokalny w Dworze w Somiance

5 lipca

12.00 - przyjazd i zakwaterowanie
13.00 - obiad
14.00 - spotkanie organizacyjne
15-18 - otwarte próby, lekcje indywidualne
18.00 - lekka, witariańska kolacja
19.30  - zajęcia

6 lipca

9.oo - śniadanie
10. 00 - 12.30 zajęcia zbiorowe
13.00 - obiad
14.30 - 18 - otwarte próby, praca indywidualna
18.oo - kolacja
19.30 - zajęcia, próba, śpiewanie do późnych godzin wieczornych

7 lipca

9.oo - śniadanie
10. oo - 12.30 zajęcia zbiorowe
13.00 - obiad
14.30 - 18 - otwarte próby, praca indywidualna
18.oo - kolacja
19.30 - zajęcia, próba, śpiewanie do późnych godzin wieczornych

.

8 lipca

9.oo - śniadanie
10. oo - 12.30 zajęcia zbiorowe
13.00 - obiad
14.30 - 18 - otwarte próby, praca indywidualna
18.oo - kolacja
19.30 -  próba generalna
21.oo - koncert finałowy

9 lipca

9.oo - śniadanie
10. oo - 12.30 zajęcia zbiorowe
13.00 - obiad
14.00 - podsumowanie

wyjazd

Eliza Szulińska: relaksacja i ćwiczenia oddechowe/ fizjologia głosu/ improwizacja/ śpiewanie wielogłosowe/ ćwiczenia rozciągające poprawiające technikę wokalną i świadomość ciała oraz wydolność oddechową/praca indywidualna/ próby.

Od ponad 10 lat tworzy Pracownię Śpiewu, prowadzi indywidualne lekcje emisji głosu, warsztaty i kursy, pracuje z wokalistami i aktorami, a także osobami ze świata biznesu. Jest inicjatorką konferencji nie MAM GŁOSu, w której spotykają się eksperci od kształcenia wokalnego, logopedzi, foniatrzy, wykonawcy i pasjonaci śpiewu.  Jest autorką scenariuszy i koordynatorem dużych wydarzeń kulturalno–edukacyjnych. Jest honorowym członkiem Stowarzyszenia Artystów Euforis.
Wykształcenie i doświadczenie: BIO

Olga Rusin, próby, praca indywidualna, przygotowanie do koncertu

W 2011 roku ukończyła studia na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej w Krakowie. Swoje umiejętności doskonaliła na kursach mistrzowskich prowadzonych przez wybitnych pedagogów śpiewu takich jak prof. Rudolf Piernay, Gildo di Nunzio (New York Opera), Verena Keller. Obecnie jej korepetytorem jest prof. Eva Blahova.
Współpracuje z Teatrem Narodowym im. Leoša Janáčka w Brnie, gdzie zadebiutowała rolą Heleny w „Śnie nocy letniej” Benjamina Brittena oraz z Teatrem Polskim w Poznaniu, w którym występuje w charakterze aktorki, wokalistki. Gościnnie współpracowała również z Warszawską Operą Kameralną, Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej oraz Narodową Orkiestrą Polskiego Radia.
W latach 2014/2015 była wykładowcą i członkiem jury ogólnopolskiego projektu Narodowego Forum Muzyki Śpiewająca Polska, okręgu małopolska.
Pracowała z wieloma dyrygentami, takimi jak Yannis Pouspourikas, Helmuth Rilling, Jean-Eudes Vaillancourt, Paul McCreesh, Colin Metters, Kaspar Zehnder, Maciej Tworek, Michał Klauza, Grzegorz Wierus, Jakub Klecker.
Jest laureatką prestiżowych nagród na międzynarodowych konkursach wokalnych. Otrzymała pierwsze miejsce oraz nagrodę specjalną za interpretację utworów W.A.Mozarta na konkursie muzycznym “Prof.Dr. Josef Dichler & Kimiko Sato Wettbewerb“ (Wiedeń 2016), nagrodę B.Smetany oraz nagrodę specjalną Towarzystwa Muzycznego V. Kapralovej w Toronto na „12th Montreal International Voice Competition”, (Montreal 2013); drugie miejsce na „International Vocal Competition of Antonin Dvorak”, (Krlovy Vary 2011). W swoim repertuarze posiada duże partie oratoryjne, między innymi „War Requiem” B. Brittena,”Quo vadis” F.Nowowiejskiego, „Stworzenie świata” J.Haydna i wielkie oratoria G.F. Haendla.
Jako kameralistka nagrała pieśni I.J.Paderewskiego, P.Perkowskiego, F.Nowowiejskiego oraz wykonała po raz pierwszy w sali koncertowej Uniwersytetu Muzycznego w Montrealu pieśni Maxa Regera op.17 . Specjalizuje się w wykonywaniu muzyki klasycznej i popularnej XX i XXI wieku. Z powodzeniem wykonuje utwory K. Weilla, G. Gershwina, B. Brittena, L. Bernsteina oraz innych współczesnych kompozytorów.
Brała udział w nagraniach muzyki do kilku przedstawień teatralnych między innymi „Mistrza i Małgorzaty” M. Bułhakowa w Teatrze Collegium Nobilium czy „Sceny na wypadek deszczu” w Teatrze Powszechnym w Łodzi.

Justyna Maj - Selwant, próby z fortepianem

Pełni funkcję v-ce prezesa Stowarzyszenia Artystów Euforis. Jako dyrygentka, pianistka i pedagog aktywnie działa na rzecz edukacji muzycznej dorosłych i dzieci. Współpracuje z polskimi orkiestrami (m.in. Polską Orkiestrą Radiową, Filharmonią Częstochowską, Filharmonią Kaliską) dyrygując zarówno koncertami symfonicznymi jak również szkolnymi i rozrywkowymi. Wystąpiła z wieloma polskimi gwiazdami muzyki popularnej (jak Kamil Bednarek, Mietek Szcześniak, Volosi i inni) oraz w ostatnich dwóch największych koncertach-widowiskach transmitowanych przez TVP. Jako pianistka brała udział w edukacyjnych koncertach-bajkach dla najmłodszych słuchaczy. Ponadto od ponad 10 lat z pasją przekazuje wiedzę muzyczną, rozwija wrażliwość i uczy gry na pianinie dorosłych i dzieci. Interesuje się nowoczesnymi metodami edukacji muzycznej i rozwoju potencjału kulturowego społeczeństwa.

Vlasta Traczyk - próby z fortepianem/koncert

Ukończyła Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie kompozycji. W różnorodnych projektach muzycznych udziela się jako pianistka, kompozytorka, akompaniatorka i aranżerka. Jest laureatką prestiżowego Transatlantyk Instant Composition Contest w 2017r. Założycielka i członkini zespołu czterech pianistów Eight Hands Quartet. Komponuje piosenki od serca dla zespołu MelluSya. W jej kompozycjach można odnaleźć zarówno korzenie rosyjskiego romantyzmu, jak i ognisty drum’n’bass, elementy elektroniki, jazzowe harmonie oraz inspiracje muzyką poważną. Dzięki swoim wschodnim korzeniom przelewa na partyturę subtelną nutę melancholii, wywodzącą się z zakamarków jej duszy.

Ireneusz Wojaczek - pantomima

Grafik, rzeźbiarz, wszechstronny aktor Swoje umiejętności plastyczne doskonalił kończąc Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie na wydziale
rzeźby. Teatrem zajmuje się od 8 lat, kształcił swoje umiejętności w Warszawskim Centrum Pantomimy oraz w Studio Teatralnym Kadr. Szlifując swój warsztat odbył pełny trening aktorski w technice Sanforda Meisnera. Czynnie uczestniczył w wielu kursach i warsztatach prowadzonych przez wybitnych aktorów i reżyserów, takich jak Lionel Menard, Aleksander Neander, Wolfram Bodeker, Greg Goldston, Radim Vizvary. Pracował jako współreżyser, odtwórca edtiud teatralnych, aktor dramatyczny, mim. Posiada również doświadczenie gry przed kamerą. W 2017 roku rozpoczął trwającą obecnie współpracę z reżyserem teatralno-filmowym Andre dela Cruz. Współpracował z Teatrem Wielkim- Operą Narodową w Warszawie, Warszawską Operą Kameralną, Teatrem Dramatycznym m.st. Warszawy, Teatrem Wielkim im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu i innymi instytucjami kulturalnymi jak Pałac Na Wyspie w Łazienkach Królewskich w Warszawie gdzie dokonał czytania performatywnego sztuki "Zabawa w Holberga" wg komedii "Erasmus Montanus" w reżyserii Włodzimierza (Wladimir) Hermana. Występował również na wielu festiwalach w kraju i za granicą. Jego hobby to poszukiwanie sposobów osiągnięcia głębokiego relaksu,

Jak się zapisać na kursy

1.Wypełnij  FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY

2. Otrzymasz maila z potwierdzeniem rezerwacji (sprawdź w spamie, w razie czego napisz do nas)

3. Opłać pobyt

Cena kursu:

KONSULTACJA INDYWIDUALNA PRZED KURSEM

+ KURS + ZAKWATEROWNIE + WYŻYWIENIE
3300

 

 

 

Na wszelkie pytania odpowiada:
Jutyna Maj - Selwant
koordynatorka warsztatów
mail: kursy.euforis@gmail.com